SQUASHPELAAJAN 13 OHJETTA

Moi kaikki

Näin 13. elokuuta (on muuten n.s. vasenkätisten päivä) ajattelin kauden aluksi kertoa teille 13 ohjetta pelinne asenteen parantamiseksi.

1. Tulen olemaan erittäin menestyksellinen pelaaja.

2. Tunnen todella mielihyvää kun yritän parhaani.

3. Opetteleminen ja harjoitteleminen on erittäin hauskaa ja jännittävää.

 

4. Kun teen virheen, en masennu,koska tiedän,että opin siitä.

5. Olen hyvä oppimaan ja otan haasteen vastaan oppiakseni lisää.

6. Minulla tulee olemaan positiivinen asenne mitä tahansa tapahtuukin.

7. Olen erittäin kärsivällinen, koska todella uskon pääseväni tavoitteisiini.

8. Joka päivä tulen henkisesti vahvemmaksi ja myönteisemmäksi.

9. On fantastista oppia ja etsiä jotain uutta.

10. Tiedän että olen voittajatyyppiä.

11. Kun valmentajani "potkaisee" minua,en "potkaise" takaisin, sillä tiedän, että niin kauan kun valmentajani "potkii" minua suoritukseni vaatii korjaamista.

12. Kun annan harjoituksissa valmentajalleni itsestäni enemmän, niin huomaan, että saan valmentajaltani paljon enemmän.

13. Olen vilpittömän onnellinen omasta terveestä kehostani, joka antaa minulle suuren etuoikeuden pelata squashia (ja racketballia). Muistan sen päivittäin.

Toivon vilpittömästi,että näistä "asenneohjeistani" on sinulle jotain hyötyä eli ei muuta kun kentälle entistä positiivisella asenteella.

Kössin ja racketballin vakkarikisa alkaa su 8.9. Palaan asiaan myöhemmin myös tälläkin sivulla.

Terveisin Kale Koivula "squasheläkeläinen" 041-5162514.

Cover for Helsinki Squash Rackets Club
367
Helsinki Squash Rackets Club

Helsinki Squash Rackets Club

Squashia hyvässä seurassa vuodesta 1971 lähtien.

Onko squash57 jo tuttu?? Kyseessä on siis squashin sukulaislaji, ja kryptinen 57 viittaa pallon suurempaan läpimittaan.HSRC:ssäkin löytyy viisseiskan pelaajia ja peli-iltoja, ja ensi kuussa (23.-24.5.) HSRC järjestää myös lajin Openit Talissa. Kannattaa kokeilla, sillä laji on varsin mainio! 🥰Ensi kertaa squashviisseiskaa pelannut luonnehtii peliä riemastuttavaksi: pallo pomppii enemmän ja tavallaan kreisimmin kuin peruskössipallo ("squash40"). Jos squashia ei tunne ennestään, viisseiskassa pääseekin heti kunnon meininkiin 💪Normisquashista tutut kikat taas voivat aiheuttaa viisseiskassa yllättäviä tilanteita, ja joskus lajissa käytettävä vähän lyhyempi maila tuntuu olevan hitusen väärässä paikassa. Haastetta ja hauskuutta siis löytyy squashia jo pelanneillekin.HSRC suosittelee Squash57:n kokeilemista - ja jos pallo on yhtään hallussa, osallistumista myös Finnish Squash57 Openiin! 🤩clublocker.com/tournaments/19049/infoKuvassa viisseiskaamassa Tuukka Niemi. 📸: Petteri Repo / @rpzil ... See MoreSee Less
View on Facebook
HSRC järjesti kansallisen Dunlop Cupin ja nuorille suunnatun Keitsi Cupin 10. osakilpailun 18.-19.4.2026 Talissa!😎Kisaviikonloppuna sai harvinaiseen tapaan nauttia sekä ovelien kettujen että uuden sukupolven pelistä Talissa, kun Dunlop Cup pelattiin 46 osallistujan ja Keitsi Cup 16 osallistujan voimin. Mukana oli sekä todellisia konkareita, kuten Olli Tuominen, että ilahduttavasti muutamia ensikertalaisia Keitsi Cupissa! 🥰Tsekkaa tulokset ja kaikki kisakuvat nettisivuiltamme: www.hsrc.fi/dunlop-cup-kevat-2026-keitsi-cup-by-hsrc/HSRC kiittää kaikkia osallistujia ja onnittelee mitalisteja! 🤩Ps. seuraavaksi sennujen ja junnujen yhteisturnauksen makuun pääsee liiton järjestämässä Finnish Junior & Masters Openissa Talihallissa elokuussa. Lue lisää osoitteessa www.squash.fi/Finnish+Junior++Masters+Open+2026Kuvat: Poku Salo & HSRC#HSRC #DUNLOPCUP #keitsicup #squash ... See MoreSee Less
View on Facebook
HSRC:n naisten liigajoukkue on voittanut SM-hopean liigakaudella 2026! Joukkuessa pelasivat Riina Koskinen, Henrietta Valta, Johanna Penttilä, Aurora Vikström ja Meeri Särkkä - onnittelut koko joukkueelle! 🤩HSRC onnittelee naisten Suomenmestaria ESRC:a ja kiittää kaikkia joukkueita hienosta SM-liigakaudesta! 🙏www.hsrc.fi/hsrc-mitalijahdissa/📸: Petteri Repo#HSRC #aimcapitalsquashliiga #squash ... See MoreSee Less
View on Facebook
Kiitos KSQ hyvistä järjestelyistä, onnea kaikille mitalisteille ja tervetuloa HSRC:n järjestämään Keitsi Cupiin Talissa lauantaina 18.4.! 🤩 ... See MoreSee Less
View on Facebook