Kisaennakko: Planeetta Internet Dunlop Cup 2015

_FOX2285

Planeetta Internet Dunlop Cupissa kisaa melkoinen joukko Suomen parhaita squashpelaajia. Kisojen tiukkaa luonnetta kuvastaa, että KSQ:ta edustava Jouko Puustinen, jonka ranking on 98 (B54) on sijoitettu kolmoskaavion ykköseksi kohtaamaan loppuottelussa ESRC:n Tapio Koivun (109 – B64). Taso on siis kovempi kuin SM-kilpailuissa konsanaan! Järjestävän seuran HSRC:n Teemu Suvanto ja Esa Sutelainen on sijoitettu panemaan kovasti hanttiin, mutta tasainen luokka muhii yllättäjiä.

Kakkoskaaviota johtaa JSK:n Kai Stör adjutanttinaan MiSq:n Marko Suistomaa. ESRC:n nuoret Touko Juntunen ja Mika Laakkonen on sijoitettu välierävastustajiksi, mutta haastetta tarjotaan aina Venäjää ja Egyptiä myöten! Mukana on muutenkin melkoisia kynäilijöitä.

Naisten sarjassa ESRC:n Emilia Korhonen ja Riikka Piekäinen on sijoitettu kohtaamaan loppuottelussa, mutta samaa seuraa edustavaa Hanna Rusilaa ja Pietarin Squash Club Pron Alina Tuzlukovaa kannattaa pitää silmällä.

Miesten ykköskaavio meni uusiksi HSRC:n Olli Tuomisen vetäytymisen vuoksi. ESRC:n Jaakko Vähämaa on sijoitettu kohtaamaan JSK:n Jami Äijänen loppuottelussa. Välierissä Senatorsin Kristian Rautiainen ja JSK:n Miko Äijänen on sijoitettu tarjoamaan kovan vastuksen. Jo ensimmäinen kierros tarjoaa poikkeuksetta hyviä matseja – kannattaa tulla katsomaan!

Nettitoimitus toivottaa oikein hyviä kisoja kaikille pelaajille ja faneille Talihallissa 7.-8.3.2015!

2015-pidc-spons

Cover for Helsinki Squash Rackets Club
368
Helsinki Squash Rackets Club

Helsinki Squash Rackets Club

Squashia hyvässä seurassa vuodesta 1971 lähtien.

HSRC:n naisten liigajoukkue on voittanut SM-hopean liigakaudella 2026! Joukkuessa pelasivat Riina Koskinen, Henrietta Valta, Johanna Penttilä, Aurora Vikström ja Meeri Särkkä - onnittelut koko joukkueelle! 🤩HSRC onnittelee naisten Suomenmestaria ESRC:a ja kiittää kaikkia joukkueita hienosta SM-liigakaudesta! 🙏www.hsrc.fi/hsrc-mitalijahdissa/📸: Petteri Repo#HSRC #aimcapitalsquashliiga #squash ... See MoreSee Less
View on Facebook
Kiitos KSQ hyvistä järjestelyistä, onnea kaikille mitalisteille ja tervetuloa HSRC:n järjestämään Keitsi Cupiin Talissa lauantaina 18.4.! 🤩 ... See MoreSee Less
View on Facebook
HSRC:n naiset pelasivat liigakauden vikan kierroksen viikonloppuna – kentillä nähtiin sekä SM- että 1. divarin joukkueet 😎 SM-joukkue pelasi Lahdessa tasaisia ja vauhdikkaita otteluita, joissa nähtiin hyviä yksilösuorituksia ja vahvaa tekemistä läpi kierroksen 💪1. divarin HSRC Luchadoras pelasi sinnikkäästi vajaalla kokoonpanolla Espoossa ja keräsi arvokasta kokemusta kauden päätökseen 👊➡️ Lue koko rapsa ja pelaajien kommentit: www.hsrc.fi/hsrc-naiset-kauden-2026-viimeisella-liigakierroksella/➡️ Seuraavaksi katseet kohti playoffseja Talissa 11.4.!#HSRC #aimcapitalsquashliiga #squash ... See MoreSee Less
View on Facebook
Upea suoritus Riina! 🔥🥳RIINA KOSKINEN TURNAUSVOITTOON!Riina Koskinen, Jane Kotila ja Henrik Mustonen osallistuivat tässä viikonlopussa Filip Krüeger Open -PSA-kisaan Tukholmassa. Mustonen lähti tavoittelemaan menestystä 9.000 $ Challenger-kisassa ja Koskinen sekä Kotila 1.000 $ Satellite-kisassa.Koskinen pelasi itsensä upeasti Satellite-finaaliin, jossa hän kohtasi Ruotsin Malin Frankin.Ensimmäinen erä livahti Frankille, mutta sitten Koskinen sai pelinsä uomiin ja kisavoitto irtosi erin 3-1 (8-11, 14-12, 11-8, 11-9)Mustosen tie katkesi Challenger-kisassa ensimmäiselle kierrokselle, mutta hän pääsi mukaan Satellite-kisaan jossa eteni semifinaaliin. Siinä hän hävisi Egyptin Taha Elshafeille 3-0. Elshafei on monelle tuttu edellisviikon Vello-kisasta Helsingissä. Pronssiottelun Mustonen voitti sitten kumartamalla.Jane Kotila puolestaan pelasi Satellite-kisan sijoista 5-6, jossa ottelussa hän kukisti Ruotsin Alma Lövquistin suoraan 3-0. Kotila oli hävinnyt oman neljännesfinaalinsa Malin Frankille niukasti 2-3.Kisasivusto täällä: squashse.tournamentsoftware.com/tournament/41E82C5A-B805-4400-BE17-2B0896D04B9D📷 Tommi Tapola ... See MoreSee Less
View on Facebook