Kuinka HSRC selvisi koronavuodesta? – Ajatuksia seuratoiminnan kehittämispäiviltä

Kulunut reilu puolitoista vuotta ovat olleet erityisen haastavia suomalaisille urheiluseuroille. Hallit ovat olleet kiinni, yhdessä ei ole saanut touhuta, eikä yhteisöllisyyttä edistäviä aktiviteetteja ole juurikaan päässyt järjestämään.

Ilmari ja Juho HSRC:n hallituksesta osallistuivat Squashliiton järjestämille “seuratoiminnan kehittämispäiville” elokuun loppupuolella. Kehittämispäivillä valkeni viimeistään kuinka isoja haasteita korona on tuonut seurojen arkeen, ja kuinka haastavaa näistä on käytännön tasolla selvitä. Parempaa huomista pohtiessa kehittämispäivillä jaettiin ajatuksia, ideoita ja benchmarkkeja kotimaisten seuratoimijoiden lisäksi myös ruotsalaisten squash seurojen toimesta. 

Vaihdettuja ajatuksia kuunneltiin tarkalla korvalla (kuva: Squashliitto)

Seuratoiminnan kehittämispäivät saivat meidät reflektoimaan kulunutta puoltatoista vuotta. HSRC nimittäin selvisi korona-ajasta suhteessa erittäin mallikkaasti. Vaikka virallinen toiminta on pidetty AVI:n ohjeistuksen mukaisesti katkolla on Merihaassa pystynyt pelaamaan koko ajan. Näin ollen seuralaiset ovat pystyneet näkemään toisiaan säännöllisesti pitäen yllä seurahenkeä ja mahdollistaen monille tärkeät sosiaaliset kohtaamiset hikikopissa. Lisäksi HSRC:n jäsenkanta on kasvanut. Erityisesti nuoria aikuisia on liittynyt seuraamme ja olemme tästä ylpeitä ja kiitollisia.

Kulukuri ja erityishuomio seuran taloutta kohtaan on mahdollistanut puolestaan “uuteen normaaliin” palamisen ilman, että kirstun pohja kolisee tyhjyyttään ja näin ollen omalta osaltaan mahdollistaa toiminnan jatkuvuuden ja tarvittavat resurssit seuratoiminnan kehittämiseen. 

Koronavuosi on antanut meille mahdollisuuden myös käynnistää ja toteuttaa kehittämishankkeita. Kulissien takana on sähköistetty taloushallintoa ja seuratoiminnan järjestelmiä, mietitty toimintamme ydintä ja käyty läpi sukupolvenvaihdosta hallituksessa. Olemme saaneet aikaa miettiä ja panostaa viestintään, sekä siihen, kuinka seura näkyy hallilla. Toivommekin, että näillä pienillä teoilla on iso vaikutus pitkässä juoksussa. 

Monien kehityshankkeiden varsinainen jalkautus tulee tapahtumaan tulevan talven ja lähivuosien aikana. Tavoitteenamme on pystyä tarjoamaan merkityksellisiä ja innostavia palveluita nykyisille ja tuleville seuramme jäsenille. Uskomme vahvasti siihen, että ottamalla paljon pieniä askelia pääsemme pidemmälle kuin ottamalla yksittäisiä harppauksia.

Palatakseni seuratoiminnan kehittämispäivään. Rakentamalla sen näköistä seuraa, jossa itse haluamme olla mukana, pystymme luomaan jotain uniikkia ja innostavaa – seuran jäseniä ja heidän toiveitaan luonnollisesti herkällä korvalla kuunnellen. Avoimuus ja dialogi seuralaisten kanssa mahdollistaa tilanteen, jossa uusia ideoita on helppo viedä matalalla kynnyksellä käytäntöön ja löytää sitä kautta tapoja luoda yhteisö, jonka logoa kaikki seuralaiset voivat kantaa paidassaan ylpeydellä.

 

Kopissa tavataan!

 

/ Ville Nikunen, HSRC

 

 




Cover for Helsinki Squash Rackets Club
367
Helsinki Squash Rackets Club

Helsinki Squash Rackets Club

Squashia hyvässä seurassa vuodesta 1971 lähtien.

Onko squash57 jo tuttu?? Kyseessä on siis squashin sukulaislaji, ja kryptinen 57 viittaa pallon suurempaan läpimittaan.HSRC:ssäkin löytyy viisseiskan pelaajia ja peli-iltoja, ja ensi kuussa (23.-24.5.) HSRC järjestää myös lajin Openit Talissa. Kannattaa kokeilla, sillä laji on varsin mainio! 🥰Ensi kertaa squashviisseiskaa pelannut luonnehtii peliä riemastuttavaksi: pallo pomppii enemmän ja tavallaan kreisimmin kuin peruskössipallo ("squash40"). Jos squashia ei tunne ennestään, viisseiskassa pääseekin heti kunnon meininkiin 💪Normisquashista tutut kikat taas voivat aiheuttaa viisseiskassa yllättäviä tilanteita, ja joskus lajissa käytettävä vähän lyhyempi maila tuntuu olevan hitusen väärässä paikassa. Haastetta ja hauskuutta siis löytyy squashia jo pelanneillekin.HSRC suosittelee Squash57:n kokeilemista - ja jos pallo on yhtään hallussa, osallistumista myös Finnish Squash57 Openiin! 🤩clublocker.com/tournaments/19049/infoKuvassa viisseiskaamassa Tuukka Niemi. 📸: Petteri Repo / @rpzil ... See MoreSee Less
View on Facebook
HSRC järjesti kansallisen Dunlop Cupin ja nuorille suunnatun Keitsi Cupin 10. osakilpailun 18.-19.4.2026 Talissa!😎Kisaviikonloppuna sai harvinaiseen tapaan nauttia sekä ovelien kettujen että uuden sukupolven pelistä Talissa, kun Dunlop Cup pelattiin 46 osallistujan ja Keitsi Cup 16 osallistujan voimin. Mukana oli sekä todellisia konkareita, kuten Olli Tuominen, että ilahduttavasti muutamia ensikertalaisia Keitsi Cupissa! 🥰Tsekkaa tulokset ja kaikki kisakuvat nettisivuiltamme: www.hsrc.fi/dunlop-cup-kevat-2026-keitsi-cup-by-hsrc/HSRC kiittää kaikkia osallistujia ja onnittelee mitalisteja! 🤩Ps. seuraavaksi sennujen ja junnujen yhteisturnauksen makuun pääsee liiton järjestämässä Finnish Junior & Masters Openissa Talihallissa elokuussa. Lue lisää osoitteessa www.squash.fi/Finnish+Junior++Masters+Open+2026Kuvat: Poku Salo & HSRC#HSRC #DUNLOPCUP #keitsicup #squash ... See MoreSee Less
View on Facebook
HSRC:n naisten liigajoukkue on voittanut SM-hopean liigakaudella 2026! Joukkuessa pelasivat Riina Koskinen, Henrietta Valta, Johanna Penttilä, Aurora Vikström ja Meeri Särkkä - onnittelut koko joukkueelle! 🤩HSRC onnittelee naisten Suomenmestaria ESRC:a ja kiittää kaikkia joukkueita hienosta SM-liigakaudesta! 🙏www.hsrc.fi/hsrc-mitalijahdissa/📸: Petteri Repo#HSRC #aimcapitalsquashliiga #squash ... See MoreSee Less
View on Facebook
Kiitos KSQ hyvistä järjestelyistä, onnea kaikille mitalisteille ja tervetuloa HSRC:n järjestämään Keitsi Cupiin Talissa lauantaina 18.4.! 🤩 ... See MoreSee Less
View on Facebook