HSRC ylpeänä esittää liigajoukkueen pelaajan Juha Hatjasalon
– Aloitin squashin pelaamisen isäni innoittamana, kun olin vielä ala-aste-ikäinen. Harrastaminen koostui silloin vain satunnaisista pelikerroista isäni ja hänen ystäviensä kanssa.
– Opetusta lajiin rupesin saamaan yläaste-ikäisenä noin kerran viikossa, joka olikin ainut mitä lajin eteen tein. Vasta täysi-ikäisenä aloin panostamaan squashiin hiukan enemmän, joskaan en vieläkään kovin paljon.
– Tavoitehakuista treenaamiseni on oikeastaan ollut vasta viime vuosina, jolloin tulostakin on viimein syntynyt. Pari vuotta sitten minulta löydettiin sydämestä pientä rytmillistä vikaa, joka saatiin operaatiossa poistettua. Rytmivika siis, ei sydäntä. ;) Tämän jälkeen tempo on pysynyt rajojen sisällä.
– Kaudelle 2012-2013 tavoitteitani ovat HSRC:n liigajengin ruoskiminen ensin runkosarjan voittoon ja sitten playoffien voittoon, oma pitkäaikainen haaveeni olisi valioluokkaan nousu, mutta kehittyvät junnut ovat pistäneet kapuloita rattaisiini. Saamarin junnut… :)
Faktat
- D-luokan SM-kulta vuodelta 2009, 4-pelin epävirallinen SM-kulta 2012 ja harjoituksissa joskus ottanut eriä Leskiseltä… ;)
- Ranking: A3, korkein ranking: A1
- Ikä: 29
- Päätoimi/opiskelu: Töissä MTG-Meltronissa sekä ohessa huonolla menestyksellä opiskelua.
- Maaottelut: Ei yhtään.. Toistaiseksi. ;)
- Muuta huomiota herättävää: Isot korvat ja karvanen naama. :)